Wyjazd na praktyki

Program Erasmus+ umożliwia studentom i absolwentom (Recent Graduate – zakwalifikowanym na ostatnim roku studiów) wyjazdy na praktyki do zagranicznych instytucji (np. przedsiębiorstwa, placówki naukowo badawcze, organizacje non-profit, biura projektowe itd.). Praktyka nie można odbywać w instytucjach Unii Europejskiej, instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami oraz w placówkach dyplomatycznych ojczystego kraju studenta.

Rekrutacja na wyjazdy na praktyki odbywa się raz w roku na wszystkich Wydziałach PK i odpowiedzialni za jej przeprowadzenie są koordynatorzy wydziałowi. Rekrutacja na mobilności dofinasowane w ramach Programu Erasmus+ obejmuje:

  • wyjazdy długoterminowe na praktyki;
  • wyjazdy krótkoterminowe na praktyki (z obowiązkową częścią wirtualną, zorganizowaną przed lub po wyjeździe do instytucji przyjmującej).

Terminy, kryteria oraz zasady rekrutacji dostępne są na stronach internetowych należących do poszczególnych wydziałów PK.

W procesie rekrutacji studentów na wyjazdy, uczelnia bierze pod uwagę osiągnięcia studenta (wyniki w nauce) oraz poziom znajomości języka obcego weryfikowany w trakcie rekrutacji, w którym będą prowadzone zajęcia w instytucji przyjmującej. Wydziały mają prawo do zastosowania dodatkowych kryteriów naboru pod warunkiem ich powszechnego ogłoszenia w chwili rozpoczęcia procesu rekrutacji. Wydział może wyrazić zgodę na wyjazd studenta z długiem kredytowym, biorąc pod uwagę w/w kryteria.

ZARZĄDZENIE NR 30 Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki z dnia 6 kwietnia 2022 r. R.0201.39.2022w sprawie wprowadzenia Zasad realizacji Programu Erasmus+ w zakresie mobilności studenckiej, dydaktycznej oraz szkoleniowej na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Zasady realizacji wyjazdów studentów na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+ w roku akademickim 2024/2025


Politechnika Krakowska gwarantuje dofinansowanie na:

  1. 60 dni pobytu przy długoterminowych wyjazdach na praktyki (dotyczy mobilności fizycznej);
  2. 30 dni pobytu przy krótkoterminowych wyjazdach na praktyki. Wyjazdy krótkoterminowe studentów na praktyki obejmują maksymalnie do 30 dni mobilności fizycznej z obowiązkową (w przypadku studiów I i II stopnia) częścią wirtualną.

Instytucję przyjmującą na praktyki należy znaleźć samodzielnie. Oferty praktyk dostępne są również na stronie: ERASMUSINTERN.

Formalności przed wyjazdem

Osoby zakwalifikowane do udziału w Programie Erasmus+ Praktyki otrzymają po zakończonej rekrutacji link do formularza, który należy uzupełnić około miesiąc przed planowaną praktyką (dane do umowy finansowej). Po uzupełnieniu formularza należy przesłać komplet poniższych dokumentów na adres erasmus@pk.edu.pl.

Dokumenty, które wymagane są w oryginale należy dostarczyć do biura Sekcji Programu Erasmus w dniu wyznaczonym na podpisanie umowy finansowej.

Umowę finansową należy podpisać najpóźniej dwa tygodnie przed wyjazdem na praktyki.

Stawki stypendialne – wyjazdy studentów i absolwentów na długoterminowe praktyki z budżetu projektu 2023

Kraje należące do danej grupy
Stawka miesięczna stypendium w EUR
Grupa 1
Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja
820 EUR
Grupa 2
Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Włochy
820 EUR
Grupa 3
Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Republika Macedonii Północnej, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry,
750 EUR

Wysokość dofinansowania na krótkoterminowe wyjazdy studentów na praktyki

Dzienna kwota dofinansowania
Dodatkowa kwota dla osoby
o mniejszych szansach
Pobyt 5-14 dni
79 EUR/dzień
100 EUR/wyjazd
Pobyt 15 do 30 dni
56 EUR/dzień
150 EUR/wyjazd

Studenci i absolwenci spełniający definicję „osób z mniejszymi szansami” otrzymują dodatkowo dofinasowanie na koszty podróży realizując wyjazdy krótkoterminowe.

Dofinansowanie podróży ekologicznymi środkami transportu Green Travel dotyczy wyjazdów finansowanych z budżetu projektu roku 2023

Dofinansowanie wynosi 50 Eurodługoterminowe wyjazdy na praktyki od 2 do 12 miesięcy.

  1. Studenci/doktoranci/absolwenci ubiegający się o ryczałt na koszty podróży wynikający z podróży na całej trasie (a nie jej części) w obie strony środkami lokomocji o niskiej emisji spalin (tzw. Green Travel) składają w biurze Sekcji Programu Erasmus PK oświadczenie Deklarację o planowanym przebiegu podróży ze wskazaniem środka lokomocji lub Oświadczenie osób podróżujących na zasadzie wspólnej podróży samochodem osobowym.
  2. Ryczałt, o którym mowa zostaje wypłacony wraz z pozostałymi komponentami stypendium Erasmus+ zgodnie ze złożonym oświadczeniem.
  3. Deklarowany sposób dojazdu na miejsce potwierdzany jest po powrocie w następujący sposób:
  • osoby, podróżujące publicznym środkiem transportu (np. bus, autokar, kolej) obowiązane są przesłać na adres erasmus@pk.edu.pl skany rachunków/biletów potwierdzających przejazd;
  • data na załączanym rachunku/bilecie nie może pokrywać się z terminem realizacji mobilności (daty w umowie finansowej) ani podróż nie może odbywać się w terminie dłuższym niż jeden miesiąc (30 dni) przed rozpoczęciem mobilności i jeden miesiąc (30 dni) po zakończeniu mobilności (wyjątek stanowi dzień rozpoczęcia/zakończenia podróży, który może być tożsamy z datą rozpoczęcia/zakończenia mobilności);
  • osoby podróżujące na zasadzie wspólnej podróży samochodem osobowym (min. 2 osoby podróżujące w tym samym celu) zobowiązane są do złożenia oświadczenia;


Na podróż typu Green Travel mogą zostać przyznane dodatkowe maksymalnie dwa dni dofinansowania na podróż przed rozpoczęciem mobilności oraz dwa dni po zakończeniu mobilności: 

  • dla podróży do 300 km 0 dodatkowych dni;
  • dla podróży 301 – 1500 km2 dodatkowe dni w sumie.

Odległość będzie naliczana na podstawie Kalkulatora odległości KE.

Jeżeli podróż nie zostanie potwierdzona w wyżej wymieniony sposób (ust. 3 zasad Green Travel), student/doktorant/absolwent zostanie wezwany do zwrotu kwoty wynikającej z uprawnień Green Travel.

Formalności po powrocie

W Sekcji Programu Erasmus należy złożyć następujące dokumenty:

  • TRAINEESHIP CERTIFICATE  zaświadczenie o zrealizowaniu założeń programowych praktyki z jej oceną wystawioną przez opiekuna praktyki w instytucji przyjmującej oraz okresie pobytu studenta na praktyce w instytucji przyjmującej (oryginał);
  • Zaświadczenie z Dziekanatu potwierdzające zaliczenie praktyki w przypadku praktyk obowiązkowych lub zaświadczenie z Dziekanatu potwierdzające odbycie praktyki w ramach Programu Erasmus+ w przypadku praktyk nieobowiązkowych – dotyczy tylko studentów (oryginał);
  • Ankieta w systemie Beneficiary Module (Participant Report), która zostanie przesłana na podany przez studenta adres e-mail.
Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Logo programu Erasmus +
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Scroll to Top